Jak działają lokaty bankowe?

Published on

Sześć lat temu, w 2010 roku, amerykańscy analitycy bankowi wyliczyli, że przez dekadę ich rodzime banki zarobiły na samych lokatach swoich klientów ponad 340 miliardów dolarów. To suma tak olbrzymia, że w całości pokryłaby deficyty budżetowe kilku europejskich krajów, a nadal starczyłoby pieniędzy, by kupić sobie... wyspę. Nic więc dziwnego, że to właśnie lokaty są jednym z tych produktów, o które banki szalenie dbają i które stawiają na pierwszym miejscu wśród wszystkich swoich instrumentów finansowych.

Cel lokat

Oczywiście w teorii celem lokat wcale nie jest zarobek banku (ten paradoksalnie traktowany jest jako efekt uboczny), ale zarobek samego klienta. W praktyce najwięcej zarabiają i tak banki, które dysponując pieniędzmi klientów, inwestują je dalej, zyskując dzięki temu znacznie więcej i jedynie niewielki procent zysków przekazując na oprocentowanie lokat. Warto bowiem wiedzieć, na jakiej zasadzie działa ta cała machina i dlaczego bank, który na pierwszy rzut oka na lokatach nie ma możliwości zarabiania, może przez 10 lat powiększyć swój majątek o miliardy dolarów.
Produkty lokatowe zapewniają – jak żaden inny bankowy produkt – obustronną korzyść zarówno dla klienta, jak i dla samego banku, chociaż z oczywistych względów ten drugi zarabia zwyczajnie więcej. Klient z kolei zyskuje pewność łatwego i prostego zarobku z gwarancją zysku, czego nie uzyska w przypadku żadnego innego instrumentu bankowego (poza kontami oszczędnościowymi, gdzie zyski są jednak minimalne).

Zasada działania

Wbrew pozorom zasada działania lokat jest bajecznie prosta. Banki nieustannie potrzebują nowych źródeł gotówki, by finansować nią swoje inwestycje: fundusze holdingowe, fundusze gwarancyjne, grę na giełdach finansowych. Zdobycie gotówki odbywa się poprzez lokaty: klient wpłaca pieniądze, które od tej chwili są niejako własnością banku na określony w umowie czas. Bank tymi pieniędzmi obraca, dokonując coraz to nowszych inwestycji, jednocześnie wypłacając klientowi odsetki za posiadanie lokaty. Klient nie ma żadnych zysków z bankowych inwestycji i cały procent z takich działań trafia wyłącznie na bankowe konto. Wraz z ustaniem umowy na najlepsze lokaty luty 2016 bank musi zwrócić klientowi wpłacone środki wraz z odsetkami. Korzystniej jest jednak dla niego, gdyby klient przedłużył umowę; bank może wtedy dalej obracać dodatkową gotówką, a klient po wypłaceniu odsetek znów ma szansę na kolejny zarobek.

Published on Lokaty bankowe

To be informed of the latest articles, subscribe:

Comment on this post