Jak pozyskać fundusze na założenie własnej firmy?

Published on

Jak pozyskać fundusze na założenie własnej firmy?

Aby zaistnieć na rynku z własną firmą, nie wystarczy tylko ciekawy pomysł i biznes plan. Działalność gospodarcza to w pierwszej kolejności spore inwestycje, a dopiero potem zyski. Własna firma ma niewątpliwie szereg zalet. W dobie bezrobocia, gdzie obawy o etat są zjawiskiem powszechnym, bycie szefem samego siebie, jest komfortowe, daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Jak zatem zacząć i skąd wziąć fundusze na własną firmę?

Sposobów pozyskania potrzebnych pieniędzy jest wiele. Można pożyczyć od rodziny, znajomych, można także postarać się o dotacje od Unii Europejskiej, ale najprościej skorzystać z pomocy banków, które coraz częściej w swojej ofercie posiadają kredyty dla firm. Wystarczy tylko przedstawić dobry biznes plan, być wiarygodnym i mieć ustabilizowaną sytuację kredytową (jeśli wcześniej jakieś zaciągaliśmy), a fundusze na własną działalność powinny zostać przyznane. Istotnym czynnikiem jest nasza historia kredytowa, która zawsze stanowi przedmiot dogłębnej analizy przez każdy bank. Nie może być żadnych zaległości spłat, ani innych nieprawidłowości, co może spowodować wątpliwość banku i odstąpienie od umowy, a wówczas kredyt dla firm nie zostanie przyznany. Ostrożność banków w ostatnich czasach wzrosła, podobnie jak obostrzenia w umowach kredytowych, dlatego należy dbać o naszą wiarygodność.

Zanim złożymy wniosek kredytowy i niezbędne pozostałe dokumenty, warto zastanowić się nad odpowiednią ofertą. Proponowane przez banki kredyty dla firm różnią się między sobą warunkami umowy, oprocentowaniem, czy możliwościami wykorzystania otrzymanych pieniędzy, dlatego należy dokładnie prześledzić propozycję różnych banków i wybrać tą najatrakcyjniejszą. Odsetki od kredytu można wliczać w późniejsze koszty działalności gospodarczej, dlatego ważne, aby oprocentowanie było na korzystnym poziomie. Jeżeli posiadamy ciekawy biznes plan i przekonamy w ten sposób bank, że jesteśmy w stanie uzyskać stałe dochody na odpowiednim poziomie i stabilność finansową firmy, wówczas na drodze negocjacji, możemy postarać się o korzystniejsze dla siebie warunki na jakich kredyt dla firm zostanie nam przyznany.

Published on finanse firm

To be informed of the latest articles, subscribe:

Comment on this post