Lokata jako najbezpieczniejszy produkt finansowy?

Published on

Lokaty bankowe to jedna z odmian depozytów bankowych, dzięki jakim właściciele wpłaconego kapitału mogą zarabiać dodatkowe pieniądze. Jest to w aktualnych czasach dalej najpowszechniejszy sposób na ulokowanie pożądanej kwoty pieniędzy w celach zarobkowych. Znalezienie dochodowej lokaty nie jest jednak takie łatwe, jakby się to mogło na początku wydawać. Na co więc należy zwrócić uwagę, jeśli chce się mieć lokatę bankową?

Przede wszystkim pod uwagę trzeba wziąć oprocentowanie lokat, ponieważ to od tego parametru w większości przypadków uzależniona jest kwota pieniędzy, jakie będzie można na takiej lokacie uzyskać. Tutaj dokładnie rodzi się pytanie – czy wypróbowanym pomysłem na zarobienie kapitału na lokacie będzie oprocentowanie stałe czy zmienne?

Przez niektórych za najlepsze lokaty uchodzą te, jakie mają stałe oprocentowanie, ponieważ są o wiele bezpieczniejsze – właściciel pieniędzy wie na początku bowiem, jakie będą przychody, gdyż równe oprocentowanie pozwala na przeprowadzenie odpowiednich wyliczeń. Drudzy natomiast nastawiają się na uruchomienie lokaty ze zmiennym oprocentowaniem, w tym jednak przypadku ciężko obliczyć dokładnie, jaki będzie dochód z lokaty, bowiem przez czas jej funkcjonowania oprocentowanie będzie się wahać, przez co naliczanie odsetek tak samo może być większe lub mniejsze.

Jaka  lokata będzie godną uwagi metodą na szybki zysk? Niestety nie da się udzielić uniwersalnej odpowiedzi na takie zapytanie. Jeśli stopy procentowe wzrastają w kraju, należy zastanowić się na przykład nad lokatą ze zmieniającym się oprocentowaniem, ponieważ zwiększenie się stopy skutkuje pojawieniem się lepszych ofert lokat bankowych, tzn. mających lepsze oprocentowanie. Wtedy na depozycie ze zmiennym oprocentowaniem z podobnych zmian skorzysta się natychmiast, jednakowoż w przypadku lokaty ze stałym oprocentowaniem, jej posiadacz będzie musiał zerwać lokatę, albo też poczekać do jej zamknięcia i wtedy dopiero będzie mógł założyć następną, na korzystniejszych zasadach. Do tego momentu niestety stopy procentowe znowu mogą spaść. Trzeba przed utworzeniem którejkolwiek lokaty w banku przeanalizować ranking lokat i zobaczyć, który z banków może zaproponować korzystne warunki, zarówno dla depozytu ze stałą, jak i zmienną stopą.

Published on Depozyty bankowe

To be informed of the latest articles, subscribe:

Comment on this post