Czy Polacy potrafią oszczędzać?

Published on

Czy Polacy potrafią oszczędzać?

Polacy to naród pełen sprzeczności gdyż z jednej strony z pesymizmem patrzymy w przyszłość, boimy się o nasze emerytury i nie najlepiej oceniamy naszą sytuację finansową po zakończeniu aktywności zawodowej, jednak z drugiej strony niewiele robimy aby to zmienić. Większość z nas twierdzi, że na oszczędności po prostu nie ma pieniędzy. Po części jest to prawda, gdyż trudno jest odkładać jeśli ledwo wiąże się koniec z końcem. Jednak badania pokazują, że Polacy którym powodzi się nie najgorzej również nie oszczędzają.

Wprawdzie jeśli popatrzymy na statystyki to przekonamy się, że oszczędności Polaków systematycznie rosną już od kilku lat. Jednak dowiemy się również, że coraz mniejszą część naszego dochodu przeznaczamy na oszczędności. Obecnie jest to średnio zaledwie 5%. Porównując z innymi krajami Unii Europejskiej, zajmujemy końcowe miejsca tej stawki. Co więcej, jak szacują eksperci około 50 proc. wszystkich zgromadzonych w formie depozytów i inwestycji środków należy do zaledwie 6 proc. społeczeństwa. Absolutnie żadnych oszczędności nie posiada 2/3 polskich gospodarstw. Dodatkowo zazwyczaj wielkość oszczędności nie przekracza wartości 3 miesięcznych dochodów miesięcznych, a maksymalna odkładana co miesiąc kwota nie przekracza 200 złotych. Po analizie badania przeprowadzonego wśród Polaków dotyczącego oszczędzania eksperci doszli do wniosku, że brak wolnych środków to nie jedyna przyczyna tego, że nie odkładamy na przyszłość. Kolejnym powodem jest utrzymujący się brak zaufania do instytucji finansowych. Wiele osób, zwłaszcza starszych obawia się trzymania pieniędzy w domu, a jeszcze bardziej w banku dlatego wolą wolne środki przeznaczyć na coś teraz niż utracić je w przyszłości. Eksperci wskazują także jako przyczynę małą efektywność zarządzania własnym budżetem. Wielu Polaków gdy zaczyna więcej zarabiać, automatycznie zaczyna więcej wydawać i często są to bardzo nieprzemyślane zakupy. Ostatnim powodem jak brak nawyku oszczędzania wśród Polaków. Rodzice rzadko namawiają swoje dzieci do bycia oszczędnym.Tutaj znajdziecie ranking kont oszczednosciowych.

Może powinniśmy się zastanowić czy nie warto zacząć taki nawyk oszczędzania w sobie kształtować, po to aby następnie przekazać go naszym dzieciom i wnukom. Bez wątpienia posiadanie oszczędności dobrze by wpłynęło na nasze samopoczucie, gdyż badania pokazują, że osoby które nie posiadają żadnych odłożonych pieniędzy bardziej martwią się o swoją przyszłość. Zastanówmy się już dziś jak lepiej zarządzać swoim budżetem aby co miesiąc odkładać jakieś grosze.

To be informed of the latest articles, subscribe:

Comment on this post