Progresywne lokaty bankowe - czy to się opłaca?

Published on

Lokata progresywna to ostatnimi laty coraz bardziej znane i chętniej wybierane rozwiązanie z zakresu inwestycji. Na czym polega tego typu inwestycja?

Lokaty bankowe progresywne to umowy zawierane pomiędzy bankiem i jego klientem, na mocy których inwestor lokuje środki pieniężne. W przeciwieństwie do klasycznej lokaty bankowej, progresywna, zwana także dynamiczną, pozwala na dopłacanie środków do kapitału przez cały okres trwania umowy o lokatę. Jest to bezwzględnie największa zaleta, która decyduje o popularności lokaty dynamicznej.

Co warto wiedzieć o lokacie progresywnej?

Oprócz tego, iż lokata progresywna pozwala na dopłacanie środków, daje ona także wiele innych interesujących korzyści. Jedną z tych najciekawszych jest to, iż wraz z wysokością zdeponowanej sumy na lokacie progresywnej, wzrasta także wysokość samego oprocentowania. Założenie lokaty dynamicznej daje więc sporo swobody samemu inwestorowi. Tej swobody nie ma w przypadku standardowej lokaty terminowej. To wszystko razem bardzo sprzyja oszczędnościom. Gdzie haczyk? Jedynym, który się nasuwa jest niekiedy nieco niższe oprocentowanie lokat dynamicznych – w porównaniu z terminowymi.

Wielką zaletą dla klientów, którzy boją się trwałego zamrażania środków jest to, iż lokata dynamiczna pozwala na wypłatę środków wraz z odsetkami w dowolnym momencie trwania umowy o lokatę. Nie ma więc konieczności zamrażania środków na rok czy dwa. Jeśli kapitał okaże się nagle potrzebny, w każdej chwili można go wypłacić. Sama lokata progresywna działa bowiem nieco tak jak miesięczny depozyt ze stałym oprocentowaniem, który jest w sposób automatyczny odnawiany przez cały czas trwania umowy o lokatę. Zatem kapitał można wypłacić po każdym miesiącu rozliczeniowym. Jeśli lokata trwała 3 miesiące, inwestor może zatem wypłacić środki oraz odsetki za wspomniane trzy miesiące trwania lokaty. Właśnie wspomniane korzyści sprawiają, że lokaty progresywne to najlepsze lokaty dla wszystkich osób, które boją się trwałego – np. rocznego – zamrażania inwestowanego kapitału.

Najlepsza lokata to ta dynamiczna?

Z pewnością nie każdy inwestor zgodzi się z tym, że lokata progresywna to najlepszy typ lokaty. Nie ulega jednak wątpliwości, że lokaty dynamiczne bardziej niż te terminowe sprzyjają bieżącemu, trwałemu oszczędzaniu. Wynika to głównie z tego, iż można do nich swobodnie dopłacać określone ilości oszczędności przez cały czas trwania lokaty. Wysokość samych dopłat ustala konkretny bank oferujący lokatę dynamiczną. Jedynym minusem w tym wypadku jest to, iż z reguły lokata dynamiczna wymaga większego wkładu niż standardowe, znane wszystkim lokaty terminowe. Te drugie można założyć w niektórych bankach już od kilkuset złotych. W przypadku lokat progresywnych mamy do czynienia z nieco większymi kwotami.

Na koniec warto wspomnieć, że oprocentowanie lokat dynamicznych październik 2014 wzrasta z każdym miesiącem trwania umowy o lokatę. Chodzi o to, aby zachęcać inwestorów do niewypłacania środków przed końcem trwania lokaty. Pamiętajmy – aby wybrać najlepsze lokaty dynamiczne, warto zwrócić uwagę na porównanie lokat bankowych lub ranking lokat, które z łatwością znajdziemy w Internecie.

Progresywne lokaty bankowe - czy to się opłaca?

Published on Informacje finansowe

To be informed of the latest articles, subscribe:

Comment on this post