Porównanie lokat - depozyty terminowe a lokata walutowa?

Published on

Wśród konsumentów jakiś czas temu dużą popularnością cieszyły się kredyty hipoteczne w walucie obcej - teoretycznie pozwalały na zaoszczędzenie dużej kwoty, jednak w praktyce okazało się, że ryzykanci, którzy zdecydowali się na taką opcję, z powodu kryzysu musieli sporo zapłacić. Czy zatem lokaty zakładane w walutach obcych mają szansę na większe powodzenie i dają też większe zyski? Czy też ryzyko, jakie trzeba podjąć, jest zbyt duże dla niedoświadczonych inwestorów i lepiej dać sobie spokój?

Dla kogo ta oferta?

Choć lokaty są teoretycznie ofertą dla wszystkich, to jednak na tą dwuwalutową mogą sobie pozwolić raczej ci zamożniejsi klienci, którzy zdeponować mogą minimum 20 tysięcy złotych, lub ich równowartość w obcej walucie. Porównanie lokat bankowych sugeruje, że zysk z takiej lokaty może być o wiele wyższy niż z alternatywnej, tradycyjnej lokaty zakładanej w złotówkach, dlatego też specjaliści odradzają zakładanie jej tym, którzy nie znają się na finansach i nie potrafią ryzyka oszacować.

Ryzyko jest i będzie

Należy być jednak świadomym tak zwanego ryzyka kursowego - lokatę zakłada się bowiem według kursu X, zamyka według kursu Y, który obowiązuje w dniu zakończenia lokaty. Bank oferuje nam stopę procentową składającą się z dwóch części. Pierwsza to realna stopa procentowa depozytu, zaś druga to premia za podjęcie ryzyka - i to właśnie ryzyko sprawia, że można zarówno zyskać, jak też stracić. Jeżeli kurs waluty, w której założyliśmy lokatę znacznie spadnie, w momencie przewalutowania na złotówki dostaniemy mniej, niż wpłaciliśmy - zatem strata będzie odczuwalna. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie pozostanie przy obcej walucie. Warto zauważyć, że czas trwania takiej lokaty wynosi często od kilku tygodni do nawet roku - a zatem przewidzenie, jaki będzie kurs waluty po tak długim okresie czasu, jest raczej niemożliwe, i ostateczny wynik może okazać się bardzo niemiłym zaskoczeniem.

Porównanie lokat - depozyty terminowe a lokata walutowa?

Published on Lokaty bankowe

To be informed of the latest articles, subscribe: