Dlaczego warto negocjować warunki lokaty?

Published on

Zakładając lokatę bankową zawsze warto dokonać analizy dostępnych produktów na rynku bankowym. Nie można, jednak zapominać również o możliwości negocjowania warunków, na których można założyć lokaty. Większość banków posiada lokaty negocjowane. Przy takich lokatach trzeba dysponować znacznymi środkami finansowymi, czyli przynajmniej pięćdziesięcioma tysiącami złotych. Jednak nawet przy niższych kwotach warto jest spróbować negocjować z bankiem wysokość oprocentowania. Szczególnie przy lokatach długoterminowych, przy których dajemy bankowi do dyspozycji większe kwoty pieniędzy warto jest spróbować uzyskać lepsze warunki lokaty.

Negocjować może każdy klient.

Wielu klientów banków w Polsce nadal traktuje banki niemal jak urzędy państwowe. Banki to instytucje usługowe, których jest coraz więcej na polskim rynku bankowym. Na polskim rynku banki szczególnie walczą o nowych klientów. Dysponując większymi oszczędnościami warto jest sprawdzić warunki założenia lokat w kilku bankach. Okazać się może, że w mniejszym banku, czy takim, który kieruje swoją ofertę bardziej do rynku detalicznych klientów, można uzyskać korzystniejsze warunki na lokacie. Negocjować można oprocentowanie lokat a uzyskanie nawet nieznacznie wyższego oprocentowania pozwala korzystać z lepszych warunków lokowania pieniędzy, niż dostępne standardowo na polskim rynku bankowym. Oprocentowania lokaty może być zwiększone najczęściej o pół punktu procentowego. Gdy zakładamy lokaty bankowe umieszczając na nich kilkanaście tysięcy złotych nawet pół procent wyższe oprocentowanie pozwala uzyskać kilkaset złotych więcej w skali roku. Negocjować warunki zakładanej lokaty mogą zarówno klienci lokujący duże sumy pieniędzy, jak też stali klienci banków, którzy w jednym banku korzystają z wielu produktów.

Od jakiej kwoty można zacząć negocjacje?

Generalnie banki są gotowe do negocjowania warunków, na których zakładana jest lokata przy kwocie pięćdziesiąt tysięcy złotych. W wielu mniejszych banków można rozpocząć negocjacje nawet od kwoty dziesięciu tysięcy złotych. Chcąc negocjować warunki lokaty z bankiem warto nie tylko sprawdzić ranking lokat, ale poczytać informacje na forach internetowych, gdzie można dowiedzieć się od innych klientów banków, które z nich są bardziej gotowe do podejmowania negocjacji.

Chcąc z bankiem negocjować warto jest skontaktować się z kilkoma bankami, by dowiedzieć się, czy przy danej kwocie pieniędzy lokowanych na lokacie będą gotowe podwyższyć oprocentowanie. Warto również wykonać porównanie lokat, gdyż może okazać się, że na rynku są banki, które zapewniają wyższe oprocentowanie przy standardowo oferowanych lokatach. Analizę lokat oferowanych przez poszczególne banki można w krótkim czasie wykonać wykorzystując porównywarki produktów bankowych. Jest to najszybszy sposób, by znaleźć najlepsze lokaty - ranking określonego typu.

Po dokonaniu wyboru kilku ofert lokat bankowych przy kontakcie z doradcą w banku zawsze warto podjąć próbę negocjowania z bankiem. Nawet, jeśli bank odmówi polepszenia warunków, na których zostanie założona lokata i tak klient ma możliwość założenia lokaty na standardowych warunkach. Nie można również zapominać, że banki na polskim rynku są coraz bardziej chętne do podejmowania negocjacji z klientami zarówno przy lokatach, jak też zakładaniu kont bankowych czy udzielaniu kredytów.

Published on Inwestycje

To be informed of the latest articles, subscribe: